Olejek cedrowy – pielęgnacja wysokoporowatych włosów

Olejowanie włosów to rewelacyjny zabieg upiększający i regenerujący kosmyki. Co więcej – jest to kuracja, która w pełni zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami, a naturalne olejki jako jedyne substancje mają zdolność wnikania do głębi włosów i odżywiania ich od wewnątrz.

Olejowanie włosów jest szczególnie polecane włosom zniszczonym, przesuszonym i potrzebujący stałej opieki i głębokiej, zaawansowanej pielęgnacji. Taki rodzaj włosów (matowe, zniszczone, pozbawione sprężystości i witalności, wyjątkowo łatwo chroniące wodę i niestety szybko tracące ją z wnętrza) nazywa się włosami wysokoporowatymi.

Do włosów o wysokiej porowatości należy dobrać odpowiednie olejki, które lekko „dociążą” włosy i utworzą na ich powierzchni ochronny film, zabezpieczający je przed urazami mechanicznymi (czyli przed zbyt wysoką temperaturą emitowaną przez suszarkę, gorącą prostownicą, intensywnym tarciem w ręcznik i szarpaniem podczas rozczesywania). Ów ochronny film udaremni również toksynom ze środowiska wnikanie do wnętrza włosów, przez co nie będą one tak szybko niszczeć.

Idealnym olejkiem do wysokoporowatych włosów jest olejek cedrowy, pozyskiwany z sosny syberyjskiej (a dokładnie z jej nasion). Olejek cedrowy zawiera wysokie stężenie NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych), o dużych cząsteczkach, wpasowujących się idealnie w szeroko odchylone łuski na wysokoporowatych włosach. Olejek cedrowy zawiera około 40% kwasu linolowego z grupy omega – 6 i 14% kwasu linolenowego z grupy omega – 3. To w głównej mierze decyduje o właściwościach niewnikających olejku cedrowego, dzięki którym idealnie nadaje się on do pielęgnacji wysokoporowatych włosów.

Olejki o podobnych do olejku cedrowego właściwościach niewnikających, które są zbudowane z dużych cząsteczek, mogą niestety przeciążać włosy o niskiej lub średniej porowatości. Z tego względu bardzo ważna jest znajomość porowatości swoich włosów. Jest to jedno z głównych kryteriów określających stan i kondycję włosów. Ogólnie — im bardziej suchy, kruchy i łamliwy włos, tym większa jest jego porowatość. Jeśli na przykład często farbujesz lub rozjaśniasz włosy, prostujesz je prostownicą lub używasz gorącej lokówki, nie miej złudzeń: twoje włosy prawie na pewno są porowatości wysokiej, (lub średniej, zmierzającej do wysokiej). W takim wypadku powinnaś sięgać po niewnikające olejki, do których należy olejek cedrowy.